Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı

     Gebelik, kişinin hormon seviyelerinde değişikliklere yol açmaktadır. Bu değişiklikler dişte plak tutulumunu arttırabilmesiyle birlikte düzenli ve doğru ağız bakımıyla herhangi bir sıkıntıyla karşılaşılmaz. Ancak ağız hijyenine yeterli özeni göstermeyen anne adaylarında plağa bağlı olarak diş ve diş eti problemleri meydana gelebilmektedir. Özel Multidenta Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği'nde anne adaylarımıza da gerekli tedaviler uzman hekimler tarafından uygulanmaktadır.

Diş hekimine ne zaman gidilmesi gerekir?

     Hamilelik planlayan kişilerin tedavilerinin gebelik öncesi tamamlanması, ağız ve diş büyük önem arz etmektedir. Hamileliğin ilk ve son üç aylık dönemleri (0-3. aylar ve 6-9. aylar) oldukça hassastır. Bu nedenle acil tedaviler dışında herhangi bir işlem uygulanmamaktadır ve uygulanacaksa da doktor onayı gerekmektedir. 3-6. aylar arasındaki dönem, tedavilerin uygulanması için en uygun zaman dilimidir.

Gebelik döneminde röntgen çektirmek zararlı mıdır?

     Fazla radyasyona maruz kalınmaması açısından zorlunlu olmadıkça çekilmemesi önerilmektedir. Gerekli durumlarda ise röntgen çekimi sırasında kurşun önlük giyilmesi önerilir.

Gebelik döneminde diş dolgusu yaptırmak mümkün mü?

     Ciddi problemlere sebebiyet veren durumlarda, doktor onayı alındıktan sonra dolgu yapılabilir. Fakat en iyi çözüm, hamilelik öncesi ağızdaki tüm problemlerin giderilmesidir.

 

     İdeal olarak, gebelik öncesi bütün diş kontrolleri yapımalı ve ağız hijyeni detaylı bir şekilde kontrol edilmelidir. Eğer planlı bir gebelik söz konusuysa, gerekli tedavilerin hepsinin gebelik öncesi tamamlanması gerekmektedir. Süreç içerisinde de ağız hijyenine ve fırçalama/beslenme alışkanlıklarına gerekli özen gösterilmeldir. 

WhatsApp Mesajı Gönder