Ortodonti

Ortodonti

Diş estetiği önemlidir. Ancak sadece estetik kaygılar nedeniyle hareket edilmesi doğru değildir. Ortodonti tedavisinde sadece estetik endişelere göre hareket etmez. Bozuk ağız yapısı, çarpık ve uyumsuz dişlerin yaratacağı cerrahi sorunların oluşmasını engellemek için tedavi yöntemleri geliştirilebilir. Ergenlik dönemlerinde görülen üst – alt çene arasındaki uyumsuzluklar, çarpık diş yapıları, kısa zamanda çözülebilir. Yetişkinlik döneminde ise, ortodontiye ek olarak, cerrahi işlemler de gerekebilir.

Diş bozuklukları neden ortaya çıkar?

Çarpık diş yapısı ve alt – üst çene uyumsuzluklarının medyana gelmesinin farklı nedenleri olabilir. Ama bazı yanlış alışkanlıkların diş yapısının bozulmasına ve çeneler arası uyumsuzluğun meydana çıkmasına neden olduğu tespit edilmiştir. Bunların başında tırnak ve kalem yeme gibi ağızla ilgili alışkanlıklar yer alıyor. Bunların ergenlik döneminde başlaması, gelişimi devam eden ağız yapısının bozulmasını kolay bir hale getirebiliyor.

Ortodonti tedavisi gerekli midir?

Çarpık ve uyumsuz diş modeline sahip olmak, psikolojik açıdan insanı olumsuz etkileyebilir. Ancak bedensel birtakım sorunlar doğurması da söz konusudur. Bunların başında, rahat konuşamama, ağız kapayamama ve nefes almada zorluktur. Bu sorunlar, yetişkin bir insanın hayatını olumsuz etkileyebilir. Sosyalleşme konusunda çekingen bırakabilir. Dolayısıyla, hem ruhsal hem de bedensel problemlere neden olmaması için ortodonti tedavilerinden yararlanmak lazımdır. Kısa süre içerisinde çene ve ağız yapısının normalleşmesi, rahatlama ve kendine güven duymayı sağlayabilir.

WhatsApp Mesajı Gönder WhatsApp Mesajı Gönder